ANTALYA

ANTALYA

Antalya ili iklimi genel olarak Akdeniz iklimine girmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak ifade edilen iklim tipi diğer bir değişle " Mutedil Deniz ve Sıcak Deniz İklim Sınıfı " na girer, daha iç kesimlerde ise "Soğuk Yarı-Kara İklim" tipi görülmektedir.

Yazın ortalama sıcaklık 28-36 derece arasındadır. Öğle saatlerinde termometrenin 40 derecenin üzerine kadar çıktığı görülür. Ocak ayında ise sıcaklık ortalama 10-20 derece arasında değişir. İle kar düşmez. Don hemen hemen hiç olmaz. Yağış olmadığı günler hava açık ve güneşlidir. İlde yıllık ortalama nispi nem %64 civarındadır.

Antalya'nın kıyı bölgesinde yazlar hem uzun hem de sıcaktır. Kışlar bile ılığa yakın serinlikte geçer. Yazın hiç görülmeyen yağmur, Aralık, Ocak ayları ile çok nadir olarak ilk ve sonbahar aylarında sağanak halinde yağar.

Yılın ancak 40-50 günü kapalı ve yağışlıdır. Antalya, yılda ortalama 300 güneşli günü, 18.7 derece yıllık sıcaklık ortalaması ile yılın 12 ayı turizm hareketlerine açık, ender bölgelerden birisidir. Yılın en az dokuz ayı denize girilebilir.

 

COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ

·         * Güney Anadolu'da Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yer alır.

·         * Bölge, Antalya Körfezi'ni 20.815 Km.karelik bir alanla çerçeveler.

·         * Alanın büyük bir bölümü (%76) Toros Dağları ile kaplıdır.

·         * Yaklaşık 10 dağ 2500 metreden ve iki dağ 3000 metreden yüksektir.

·         * Bölgenin yaklaşık %60'ı çam ormanları ve Akdeniz bitkileri ile yeşillenmiştir.

·         * Bölgede dağlardan denize ulaşan birçok bağımsız ırmak vardır.

·         * Ovalar alivyonlu topraklar ile zengin tarım arazisi karakteri vermektedir.

·         * 590 Km.lik sahil bandının 290 Km.si doğal kumsallardan oluşmaktadır.

Antalya'nın özgün coğrafi özellikleri, insanlık tarihinin bölgede birçok medeniyetler yaşatmış olmasının başlıca nedenidir.

 

ÖNEMLİ DAĞLAR

Antalya doğudan batıya yüksek dağlarla çevrilidir. Toros Dağlarında Kış Sporları (Saklıkent) Beydağlarında Jeep Safari - Trekking- Mountaining yapılır. Belli aylarda avcılık yapılır.Tahtalı-Teleferik sayesinde denizden 2365mt. yukarıya dakikalar içerisinde ulaşabilir ve zirvedeki eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Tahtalı dağı bir zamanlar mitolojik tanrıların bulunduğu eşsiz bir dağdır. Zirvede kendinizi Akdenizin en yüksek tepesinden eşsiz manzarayı izlerken tarihi bir dokunun içerisinde bulacaksınız.
http://www.tahtaliteleferik.com/

·         Bölgesel Dağlar: Akdağ, Susuz Dağlar, Alacadağ, Beydağları, Tahtalı Dağ, Geyik Dağları

·         Önemli Zirveler: Kızlar Sivrisi (3086 metre), Akdağ (3024 metre)

ÖNEMLİ YAYLALAR

·         Batı: Ördübek, Uçarsu, Gömbe, Gödene, Yeşilyayla. Taşkesik

Doğu: Akçaalan, Kesikbel, Avason, Gücer, İkiz, Dumanlı, Derme, Alıç, Topalceviz, Beloluk, Güğlenpınarı, Geriş, Güzelsu, Meşat, Sülek, Dereköy, Mahmutseydi, Pınarbaşı, Gedevet

 

BAŞLICA AKARSULAR

Antalya tarihi geçmişi ile olduğu kadar tarihi ismi ile anılan birçok akarsuya da sahiptir.

·         Irmaklar: Eşen, Demre, Aksu, Köprü, Manavgat, Alara, Sedir

Çaylar: Akçay, Alakır, Acısu, Barsak, Boğaçay, Arapsuyu, Düden, Karpuz, Çolaklı, Çavuşköy, Delice, Dim, Bıçkı, İnce Ağrı, Kaledıran

 

ÖNEMLİ OVALAR

Akdeniz iklimine uygun Turunçgiller ve sera tarımı geniş ovalarda yapılır.

·         Kıyı: Kumluca, Finike, Tekirova, Manavgat, Alanya, Gazipaşa

İç: Tekeli ve Taşeli Platoları, Elmalı, Müğren, Kızılcadağ, Korkuteli

 

ÖNEMLİ PLAJLAR

Antalya uzun plajları ile ünlüdür. Kum ve çakıl olan plajlarının bir çoğu Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiştir. Doğuda Patara en uzun doğal kum plajıdır. Phaselis ve Adrasan doğal ve tarihi yapılarıyla ayrı güzellikte ünlü plajlardır. Konyaaltı hemen şehrin yakınındaki Mavi Bayrak' a sahip ince çakıl plajıdır. Batıda Side İncekum en ünlü kumlu plajlardandır.

·         Doğu: Patara, Kaputaş, Çayağzı, Finike, Kumluca, Çıralı, Adrasan, Tekirova, Phaselis, Çaltıcak, Topçam, , Sarısu, Konyaaltı

Batı: Lara, Belek, Kumköy, Kadriye, Ahmediye, Alara, İncekum, Alanya, Kaledran, Bıçkı, Koru Meydanı, Hacımusa.

 

TARİH

·         Bölgenin en eski insanlık tarihi izleri, Antalya Şehir merkezinin 30 kilometre kuzeyindeki Karain Mağarası bulguları ile M.Ö. 200.000 yıla kadar uzanmaktadır, yöredeki diğer izler Neolitik ve ileri devirlerde medeniyetlerin sürekli olarak Bölgede yaşadığını kanıtlamaktadır.

·         Hitit dönemi (Anadolu'da şehirlerin birleşerek tarihteki ilk devlet yapılaşması) kayıtlarında Bölgenin Anzarva Toprakları adıyla anıldığını ve M.Ö. 1700 tarihlerinde bölgeler arası ilişkilerin sürdürüldüğü görülmektedir.

·          

·         Tarihsel belgeler, bölge şehirlerinin bağımsız bir yapıda geliştiğini, geniş bölge olarak Pamfilya olarak isimlendirildiğini ve zaman zaman bu şehirler arasında federasyonlar kurulduğunu, Truva Savaşı'ndan sonra Akha Klanı'nın M.Ö.1300'de bölgeye geldiğini anlatmaktadır.

·                 

·         Batı Anadoludaki Lidya İmparatorluğu'nun M.Ö. 560 yılında Bölgedeki hakimiyetinin, 546 yılında Orta Anadolu'daki Sard savaşında Perslere yenilmesiyle sona erdiğini görüyoruz.

·          

·         Büyük İskender'in M.Ö. 334 yılındaki ölümüne kadar bölgedeki iki şehir haricindeki (Sillyon ve Termessos) tüm şehirleri fethetmesi ile Pers hükümranlığı sürdürülmüştür.

·                 

·         Selevkos'un Apameia(Dinar)'da yenilmesi ile bölgeye Bergama Krallığı hakimiyeti girmiş ve Bergama Kralı II.Attalos M.Ö. 150 yıllarında kuvvetli donanmasını barındırmak amacıyla Attaleia (Antalya) şehrini kurmuştur.

·         Son Bergama Kralı III.Attalos'un M.Ö.133 yılındaki ölümünde "Bölgenin ölümünden sonra Roma İmparatorluğuna terkedilmesi" şeklindeki vasiyeti ile gelen Roma ve bağlantılı Bizans dönemi, 13 yüzyıl boyunca sürmüştür.

·                 

·         Selçuklu Türkleri Antalya'yı 1207'de ve Alanya'yı 1220'de fethederek Roma-Bizans dönemini sona erdirmiştir.

·          

·         Osmanlı dönemi 1391'de başlamış ve Birinci Dünya Savaşı sonucunda bölgede gerçekleştirilen İtalyan işgali, 1923'teki Türkiye Cumhuriyeti ile ortadan kalkarak Bölge, Türkiye Devleti sınırları içinde bir il olarak tescil edilmiştir.

 

EKONOMİ

Bölgenin ekonomik yapısı içinde turizm, ticaret ve sanayi en önemli unsurlardır. Verimli oldukça yüksek olan Antalya toprağına buğdaydan mısıra, susamdan pamuğa, portakaldan muza değin her türlü ürün yetişmektedir. Ayrıca, kesme çiçek yetiştirilerek ihraçedilmektedir. Pamuk, yer fıstığı, susam, turunçgiller, muz ve turfanda sebzeler daha çok kıyı kesminde yetiştirilmektedir. Tahıl, baklagiller, şekerpancarı, üzüm, ayva ve armut gibi meyvalar bölgenin iç kesimlerinde üretilmektedir.Antalya Bölgesinde, sera ile üretim son yıllarda büyük gelişme göstermiştir. Türkiye genelinde cam seraların % 90'ı Antalya'dadır. Türkiye turfanda sebzesinin % 65'i bölgemizde üretilmektedir.Antalya'da 1957 yılında Ferrokrom Fabrikası kurulmuştur. Dokuma Sanayi ise 1965'te üretime geçmiştir.Antalya'da sanayi işletmelerinin % 80'den fazlası il merkezindedir. Kamu kesimindeki işletmelerin genel olarak ara mallar üretmesine karşılık, özel kesime ait büyük sanayi işletmelerinin büyük bir bölümü tüketim malları üretmektedir. 1980'li yılların başların görülen turizm yatırımları, kent merkezi ve kıyı şeridi boyunca yer almaktadır. Tesisler açıldıkça Turiste yönelik satış mağazaları, restaurantlar, seyahat acentaları araba kiralama firmaları çoğalmıştır. Bölgedeki çok sayıda otel, tatil köyü yerli ve yabancı turiste hizmet vermektedir. Özellikle 1985 sonrası turizm sektöründe atılımlar izlenmiş ve turizm temel (motor sektör) konumuna gelmiştir.

Detaylı Bilgi : http://www.atso.org.tr/

SANAYİ VE TİCARET

Detaylı Bilgi : http://www.antalyaborsa.org.tr/ 

Detaylı Bilgi : http://www.aib.gov.tr/html

- SERBEST BÖLGE

Sayılı Serbest Bölgeler Kanunu ile kurulmuş olan Antalya Serbest Bölgesi, 535.512 m2 alana sahip olup, 14 KASIM 1987 tarihinde resmen açılmış ve alt yapı çalışmaları tamamlanarak kullanıcı firmaların hizmetine sunulmuştur.Net olarak 371.025 m2 lik kiralanabilir parsel alanına sahip Antalya Serbest Bölgesi\'nin %65'i kiralanmış %35'i kiraya verilebilir durumdadır.

Detaylı Bilgi : http://www.ant-free-zone.org.tr/

- ORGANİZE SANAYİ

OSB, kurulacak sanayi yapılarına alt yapısı hazır sanayi arsaları oluşturmak, sanayinin cinsinin, yerinin, işletmesinin kontrollü olarak gelişmesini sağlamak, birbirini tamamlayan organize sanayi topluluğu oluşturmak, imalat maliyetini düşürmek ve çevreyi korunmak gibi amaçları taşımaktadır.

Detaylı Bilgi : http://www.antalyaosb.org.tr/

 

TARIM HAYVANCILIK ve MADENLER

- TARIM

Antalya ili sahip olduğu tarımsal potansiyel açısından ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir. İl, Türkiye'deki toplu ekilebilir, dikilebilir alanların %1,6'sına sahiptir. Ancak ilin tarımsal üretim değeri bakımından yaptığı katkı (%4.3) daha büyüktür. Kentin son beş yıl içindeki hızlı gelişmesine paralel bir süreç yaşayan tarım sektörü kendi yapısında da derin değişimlere uğramıştır. 1997 yılı değerleriyle ilin GSYİH'sına ticaretin katkısı %33.2 tarımın %19, sanayi sektörünün %5.6'dır. Entansif tarımın uygulandığı yörede, üretim gelirinin yanında istihdam yaratılması da çok önemlidir. İlin tarımsal üretim yapısı; üretimdeki çeşitlilik ve pazara yönelik üretim açısından dikkat çekmektedir.Antalya ili ülkemizde en önemli turunçgil yetiştiricisi iller arasında olup, portakal üretiminde %30'luk payla ilik sırayı almaktadır. (DİE, 1998) Diğer yandan Türkiye cam sera alanının %80'i, plastik sera alanının ise alanının ise %50'si Antalya\'da bulunmaktadır. Yine dış piyasaya yönelik kesme çiçek üretiminden aldığı %90 payla Antalya ili merkez durumundadır.Antalya yöresi tarımsal üretim deseninde yıllardır buğday ve pamuk ürünleri ağırlık taşımıştır. Ancak son yıllarda özellikle pamuk üretim alanında önemli azalışlar yaşanmaktadır. İlde geçmiş yıllarda 40.000 ha civarında alana sahip olan pamuk ekilişi, 1998'de 15.000 ha'a kadar düşmüştür. Bu durumun büyük ölçüde pamuktan elde edilen net karın geçmiş yıllara göre azalması ile örtü altı tarımı ve turunçgil üretiminin pamuğa göre çok daha karlı olmasından kaynaklandığı bildirilmektedir.

Detaylı Bilgi : http://www.antalya-tarim.gov.tr/

- SEBZE ÜRETİMİ

Antalya ilinde sebze üretimi kapladığı alan açısından hububat ve meyveden sonra gelmesine karşın üretim değeri açısından ilk sırayı almaktadır. İlde 1999 verilerine göre 229.629 dekar açık tarla ve 133.366 dekar örtüaltı olmak üzere toplam 362.986 dekar alanda sebze ekilişi yapılmış 2.566.715 ton sebze üretilmiştir. Antalya ili sebze üretimi açısından örtüaltı sebze yetiştiriciliği ile tanınmakla beraber özellikle yayla ve geçit bölgelerinde açık tarlada sebze yetiştiriciliği de yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

- MEYVE ÜRETİMİ

Antalya ilinde meyvecilik sahil ve yay kesimi olmak üzer iki alt bölgeye ayrılabilir. Sahilde subtropik meyveler ile bazı ılıman ve tropik orijinli meyveler yetiştirilirken, yayla kesiminde elma ağırlıklı üretim yapılmaktadır. Meyve üretimi ilin tarımsal üretime katkısından sebzeden sonra gelmektedir. İç ve dış Pazar açısından Antalya ili meyve üretiminde narenciye önemli yere sahip olup, son yıllarda nar üretimi de hızlı bir gelişme içerisindedir. Yine daha önceleri üretim deseninde yer almayan çilek, muz, avokado yetiştiriciliği ve son yıllarda örtüaltı meyve yetiştiriciliğininde giderek önem kazanmaya başladığı görülmektedir.

- SÜS BİTKİLERİ

Antalya ilinde Süs Bitkileri; Kesme Çiçek, İç Mekan Süs Bitkileri, Dış Mekan Süs Bitkileri ve doğal çiçek soğanları gibi gruplar altında toplanabilir. İlimizde toplam süs bitkileri üretim alanı 2000 yılı itibariyle 2882 dekardır. Üretimin en yoğun olarak yapıldığı dal, kesme çiçek sektöründe yapılmaktadır.

- HAYVANCILIK

Antalya İli Türkiye hayvancılığına en büyük katkıyı küçükbaş hayvan varlığı ile yapmaktadır. İlin arazi yapısı nedeniyle hayvan varlığında kıl keçisi en büyük payı almaktadır. Yayla kesimlerinde kıl keçisi ve koyunculuk, kısmen süt sığırcılığı, sahilde ise süt sığırcılığı ve tavukçuluk ağırlık 
kazanmaktadır. Arıcılık gezginci arıcılık şeklinde yapılmakla beraber, Antalya ili arıcılık için ideal bir kışlatma bölgesidir. Antalya ili sınırları 
içersinde 199 yılında projeli yetiştiriciliği yapılan kültür balıkları (Çipura-Levrek) toplam üç işletmede 35 ton/yıl, içsu balıkları üretiminde 
(Alabalık Sazan) 78 işletmede 778.5 ton/yıl üretim gerçekleşmiştir. İlimizde bulunan Kepez Su Ürünleri Üretme istasyonu, balıkları salarak, potansiyeli arttırma yönünde çalışmalar yapmaktadır. 2000 yılında aynalı sazan balıklandırma çalışmalarında 6.265.2000 yavru, 4.289.996 lavra ve 460.000 alabalık yavrusu üretilmiş olup, 57 ilde 331 kaynak balıklandırılması yapılmıştır.

- MADENCİLİK

Antalya yöresi yer üstü kaynaklarınnı zenginliği yanında yer altı kaynağı olan madencilik yönünden de küçümsenmeyecek değerler taşımaktadır. Bunlar; Asfaltit, Barit, Bitümlü Şist, Boksit, Boya, Çinko, Demir, Dolomit, Fosfalt, Krom, Kurşun, Linyit, Manganez, Mermer, Zımparadır.

 

TURİZM

Deniz,güneş tarih ve doğanın bir uyum içinde bütünleştiği Antalya ,Akdeniz'in en temiz kıyılarından birine sahip olup içinde bulunduğu bölgenin arkeolojik ve doğal güzellikleri sayesinde Türk Rivierası olarakta anılmaktadır.Kente Akdeniz iklimi hakim olup,kışları ılıman ve yağışlı,yazları ise sıcak geçmektedir.

Antalya Bölgesinde Turizm Sektörü, 1960'lı yıllardan itibaren gelişmeye başlamıştır. Bölgenin zengin turistik değerleri ve çekicilikleri, zaman içinde bu gelişime ivme kazandırmıştır. 1985'lere kadar iç turizm ağırlıklı olan bölge turizmi, bundan sonra dış turizme yönelmiştir. İç turizmin önemli bölümü "tatil evleri" ve "sosyal kamplar" kullanılarak sürdürülmektedir. Bölge turizminin önemli bir karakteri, rakip ülkelere ve yörelere göre yeni, nitelikli ve sayısal olarak yüksek bir konaklama tesis kapasitesine sahip olmasıdır.

Ayrıca, Yörenin iklim karakteri başta olmak üzere, yüksek sayı ve nitelikteki tarihi, kültürel ve doğal ören yerleri Antalya'ya çok geniş bir turistik potansiyel özelliği oluşturmaktadır.

Tatilini deniz kenarında geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistler için vazgeçilmez bir destinasyondur.

FOTO GALERİ

ANTALYA
ANTALYA
ANTALYA

BU SAYFAYI PAYLAŞ

SOSYAL MEDYADA BAGEV

İNSAN KAYNAKLARI NELERE DİKKAT EDİYOR SEMİNERİ

İNSAN KAYNAKLARI NELERE DİKKAT EDİYOR SEMİNERİ

BAGEV E-İHRACAT WEBİNARI YAYIN KAYDI

BAGEV E-İHRACAT WEBİNARI YAYIN KAYDI

BATI AKDENİZ
KALKINMA AJANSI

BATI AKDENİZ<br>KALKINMA AJANSI