TARIMDAN KAÇAN, SİGORTALI İŞÇİ OLUYOR

TARIMDAN KAÇAN, SİGORTALI İŞÇİ OLUYOR

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye genelinde 1 yılda tarımdan 3 bin çiftçinin uzaklaştığını bildirirken, bin çiftçisini kaybeden Antalya’nın çiftçi sayısı en fazla azalan il olduğuna dikkat çekti.

ATB, BAGEV Başkanı Ali Çandır, TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’ni rakamlarını değerlendirdi. 2018 ocak ayında Türkiye genelinde çiftçi sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 bin azaldığını belirten Çandır, 1 yılda çiftçi sayısının 37 ilde azaldığını kaydetti. Antalya’nın toprağı en çok terk eden çiftçi sayısında birinci sırada olduğunu belirten Çandır, “Geçen sürede Antalya’da 1214 çiftçi üretimden vazgeçmiştir. Antalya’yı Manisa, Hatay izlemiştir” dedi.

ISPARTA’DA KAMU ÇALIŞANI SAYISI ARTTI

Geçen bir yıllık sürede kamu çalışanları sayısının ülke genelinde 19 bin arttığını kaydeden Çandır, başkent Ankara’nın kamu çalışanı sayısı en fazla artan il olduğuna dikkat çekti. Batı Akdeniz bölgesinde Isparta’nın kamu çalışan sayısı en fazla artan 4. İl olduğunu belirten Çandır, Karabük, İzmir, Erzincan illerinin kamu çalışan sayısı en fazla artan iller arasında yer aldığını söyledi.

ESNAFIMIZ DA ARTTI

Verilere göre, Türkiye genelinde esnaf sayısı ocak 2017’ye göre 246 bin artarak 2 milyon 52 bine ulaştığını belirten Ali Çandır, 46 bin esnaf ile İstanbul’un ilk sırada geldiğini, 18 bin esnafla İzmir, 17 bin esnafla Ankara, 10 bin 300 esnafla Antalya’nın İstanbul’u takip ettiğini kaydetti.

Ocak 2018 verilerine göre Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme (KOBİ) sayısının 1 yılda 155 bin artarak 1 milyon 848 bin olduğunu belirten Çandır, Ocak ayında geçen yıla göre KOBİ işyeri sayısı en fazla artan il 34 bin ile İstanbul olmuştur. İstanbul’u 12 bin işletme ile İzmir, 11 bin işletme ile Ankara, 7 bin işletme ile Bursa ve 6 bin işletme ile Antalya’nın takip ettiğini söyledi. Ocak 2018’de, Ocak 2017’ye göre tüm illerde işyeri sayısının arttığını belirten Çandır, “Türkiye genelinde bir yılda işyeri sayısı 155 bin (yüzde 9,1) artmıştır. Son bir yılda işyeri sayısını en çok artıran il İstanbul (34 bin) olmuştur. İstanbul’u; İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya takip etmiştir. Oransal değişime bakıldığında işyeri sayısı en hızlı artan il yüzde 21,1 artışla Şırnak olmuştur. Şırnak’ı; Bingöl, Batman, Mardin, Siirt ve Iğdır takip etmiştir” dedi.

Küçük ve orta boy işletmelerde sigortalı çalışan sayısında artış olduğuna dikkat çeken Çandır, Ocak 2017’ye göre KOBİ sigortalı sayısının 903 bin arttığını bildirdi. Ocak 2017’ye göre KOBİ sigortalı çalışan sayısı en fazla artış gösteren ilin 166 bin istihdam ile İstanbul olduğunu, İstanbul’u 55 bin ile İzmir, 54 bin ile Ankara, 38 bin ile Antalya ve 37 bin ile Bursa’nın izlediğini kaydetti.

HABER FOTO GALERİ

TARIMDAN KAÇAN, SİGORTALI İŞÇİ OLUYOR

BU HABERİ PAYLAŞ

SOSYAL MEDYADA BAGEV

BATI AKDENİZ
KALKINMA AJANSI

BATI AKDENİZ<br>KALKINMA AJANSI

9. YÖREX

9. YÖREX